MAFIA
RPG – Dračí doupě.
Menu

Sečné a bodné 13.4.2017

 

…každý správný muž, má mít nůž. Nejlépe v kapse a ne v břiše…

 

Nůž , hovorově také označovaný slovem kudla, je jeden z nejběžnějších denně používaných nástrojů. Skládá se z podlouhlé, obvykle ocelové čepele připojené k rukojeti. Slouží k oddělování – řezání a krájení. Bojové nože pak také k bodání. Ve svých podobách je velmi variabilní. Taková oblíbená ocelová PM – Personal Message.

.

 

Kuchyňský nůž 

Vybavení každé domácnosti, velmi variabilní, nepříliš pevná a kvalitní ocel. To že jej najdete v každém domě z něj nedělá skvělou zbraň. To jen vaše zručnost a odhodlání.

.

Příborový nůž

 .

 Ten není zřejmě nutno popisovat, ale je to taky nůž. Tupý, bez špičky a kvalitního ostří, ovšem nabrousit jde velmi dobře když se snažíte.

 

Lovecký nůž

Většinou je krátký a z pevné oceli, pro zabíjení a kuchání zvěře a ke všem činnostem v lese potřebným.

.

Bojový nůž

Jednostranně ostřená zbraň z pevné oceli, vhodná k sekání i bodání, pro svůj rovný tvar se dobře vytahuje z pouzdra, je třeba být trochu zkušený pro manipulaci v boji. Dá se vyrazit z ruky útočníka.

.

Bajonet

Má dlouhou čepel, která slouží k upevnění k hlavni pušky. Lze použít i jako útočný nůž, ale snad jen pokud něco takového nesete sebou spolu s puškou.

.

Kukri, Khukri, Khukuri

Je tradiční a legendární zbraň nepálských Gurkhů, která byla používána obyvateli Himálají několik století až dodnes. Díky své velikosti to není ani nůž, ani mačeta či meč. Je obávaná hlavně díky své schopnosti čisté dekapitace a amputace na jeden úder.

.

Karambit

Je pozoruhodný nůž pocházející z Indonéského souostroví s kořeny v Malajsii a na Filipínách. Stejně jako dnešní švýcarské nože, Karambit sloužil jako „kapesní nůž“ dávných vesničanů. Tento neobyčejný osobní nástroj byl podle dochovaných dokumentů nošen kolem počátku 11. století n.l.

Karambit byl „oficiálně“ světu představen ve Spojených státech koncem 60. let minulého století, i když podle pověstí byl dovezen již na počátku století devatenáctého. Laická komunita jej neznala a prakticky příliš nezná dodnes.

Karambit byl v dávných dobách nejčastěji používán k podobným účelům jako evropský kapesní (roubovací) nůž: práce na poli včetně řezání provazů a lan, loupání ovoce a zeleniny a ojediněle jako výtečný nůž k sebeobraně. Což je. Oboustranné ostří, kroužek na prst díky kterému ho nelze vyrazit z ruky jako obyčejný bojový nůž, zahnutí jej činí neobyčejně nebezpečným, sečná a v určitých případech i bodná zbraň, pomalé tasení kvůli tvaru a nutnost naučit se základní manipulaci.

.

Push knife

Známý též jako pěstní dýka, pěstní nůž či tlačný pěstní nůž, je dýka s krátkou čepelí a rukojetí ve tvaru písmene „T“, takže při jejím sevření vyčnívá čepel před sevřenou pěstí, obvykle mezi prostředníkem a prsteníkem. Je určený především k bodání, ale dokáže i řezat.

.

Zavírací nůž

Je velmi starou pomůckou, čepel se dá sklopit do rukojeti a nůž je tak velmi skladný a bezpečný, nebezpečí hrozí při neopatrném zacházení – ale to s každým nožem, postupem času jsou nože doplněny více čepelemi s různým způsobem užití.

.

Balisong

Také motýlkový nůž, někdy jen motýlek, je zavírací nůž, který má rukojeť podélně rozdělenou na dvě části. Většinou každá část rukojeť zakryje pouze půlku čepele. Jde o nůž, který je ve většině západních zemí zakázaný. Největší slávu tento nůž zaznamenal na Filipínách. Perfecto de Leon roku 1905 vyrobil pravděpodobně první balisong v této zemi. V USA až po druhé světové válce, ale je již možný, běda vám si s ním hrát!

.

Vrhací nůž

Čepel a rukojeť je stejně dlouhá a stejně těžká (pro dobrou vyváženost). Nebudeme si nic nalhávat, s každým nožem se dá hodit. Tyhle nože se s trochou cviku ale velmi dobře trefí a házet s nimi jde taky nesrovnatelně lépe. S jinými to nedoporučujeme, velmi nedoporučujeme. Je jich velmi mnoho variant, od malých po něco co připomíná lžíci na boty a požívá se v cirkuse.

.

Břitva

Je speciální nástroj, který je používán pro holení vousů či ochlupení. Břitvy se vyrábí v různých šířkách čepele. Oproti běžnému noži se vyznačuje zejména tím, že nemá žádnou špičku, respektive není opatřena hrotem tak, aby se během holení nemohl nikdo poranit bodnutím či píchnutím.

Břitva musí být z kvalitní a tvrdě zakalené oceli (i za cenu vyšší křehkosti), aby šla dobře nabrousit a držela ostří. Břitvu nelze používat k jiným účelům z důvodu velmi křehkého ostří, které se snadno vyštípne. Břitvy bývají prakticky téměř vždy vyrobeny jako zaklapovací, opět z důvodu ochrany před pořezáním v době, kdy břitva není používána.

.

Dýka

Je krátká, ostrá bodná pobočná zbraň upevněná v rukojeti. Používá se jako řezací nástroj nebo zbraň. V porovnání s nožem má delší, obvykle symetrickou a oboustranně broušenou čepel. Na rozdíl od nože je určena především k bodání, zatímco nůž k řezání. Obvykle se skládá z čepele a rukojeti, některé druhy mohou být navíc opatřeny záštitou a hlavicí.

.

Šavle

Je lehká sečná zbraň obvykle zakřiveného tvaru s ostřím na jedné straně, může ale být i přímá a oboustranná. V historii byla velmi oblíbená a užívaná od středověku až po začátek 20. století.

.

Mačeta

Je druh primitivní sečné zbraně, která má typicky zahnuté ostří a délku okolo 50 až 60 cm. Nejčastěji je tvořena z kvalitního kovu a ve spodní části je opatřena dřevěným držadlem umožňující provádění rychlých sečných pohybů. V základě je používaná v zemědělství pro odstraňování částí rostlin jedním seknutím, k čemuž je tvarově přizpůsobena. Využívá se i pro urychlení pohybu v zarostlém terénu, kdy se s její pomocí prosekává cesta.

.

Sekera

Od dřevorubecké po tu řeznickou, co lepšího znáte na porcování masa.

.

Meč

Trochu historické, ale v mnohých domech se dá nalézt jako ozdoba a dobře použít jako zbraň. Tak se ukaž rytíři!

.

Kopí

Je chladná bodná zbraň používaná k lovu i boji. Moderní kopí mají většinou kovový hrot na dlouhé tyčové násadě zvané ratiště. Část mezi hrotem a ratištěm se nazývá tulej. Jedná se o jeden z nejstarších druhů zbraně, člověk ji užívá už několik tisíc let.

 

Kategorie: Zbraně
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat